Jump to content
UnixDevel

COVID-19

Recommended Posts

Amidst the COVID panic, technology is contributing immensely to the healthcare sector. Extensive research has been imparted to explore the possibilities to strengthen the healthcare sector with the help of technology, especially IoT.
It's really a piece of common knowledge that the rise in usage has created smart homes, manufacturing facilities, and smart factories.
And in the health-sector, the internet of things has been applied to connect available resources. Thereby the health experts can provide effective, reliable, and responsive services. 
Such an application has increased in times of corona spread. Thereby the health experts were able to cut short the direct interaction with the patients and were able to break the chain.

The IoT is flagging the way for healthcare utilization to create a connected medical infrastructure, empower patient monitoring, and improve systems.
From virtual doctor discussions to predicting health issues, the internet of things could soon reconstruct the panorama in addressing healthcare.
The technology buzzword is used to define the network of connected devices and some of its most pertinent use cases are in the medical arena.
Gloria Zaionz, a tech guru at the Innovation Learning Network believes smart technology could supply the data that improves healthcare information systems, lay the groundwork for a connected health ecosystem, and enable doctors to remotely monitor patients.
The same technology has been used to tackle the COVID spread.
IoT services along with cloud and AI is putting in a great effort in this direction. According to the scholars, overlaying geographic information systems in mobile devices can help the epidemiologists in their search for patient zero and can help to identify the people who came in contact with the patients. 
Some Chinese hospitals are using connected thermometers to monitor the temperature of the patients. Smart wearable devices are helping to monitor the human body's vital signals in real-time with minimum effort.  

 

Link to comment
Share on other sites

VGltZSBoYW5kbGluZyBHb29nbGU6ICJUaGlzIGFwcGVhcnMgaW4gdGhlIE1heSAxNSwgMjAxNyBpc3N1ZSBvZiBUSU1FLiIKaHR0cHM6Ly9mYXMub3JnL2lycC9uaWMvc2Fycy5odG1sCmh0dHBzOi8vd3d3LmZ4c3RyZWV0LmNvbS9hbmFseXNpcy90aGUtbXlzdGVyeS1vZi10aGUtYWZyaWNhbi1zd2luZS1mZXZlci1pbi1jaGluYS1hbmQtYXNpYS0yMDE5MDgyNjAxMzQK

 

Link to comment
Share on other sites

ATENTIE!!!!
DISTRIBUITI MASIV, SA AFLE TOATA LUMEA!!! (procedura copy-paste, ca altfel n-are valoare)
Nu permiteti paznicilor de la magazine sa va "masoare temperatura". E o capcana!
In realitate, prin tehnologie laser 5G, vi se implanteaza in cutia craniana un microcip care va va controla creierul.
Daca, totusi, ati fost supus deja unei astfel de proceduri, mergeti acasa si spalati-va pe cap cu ceai de urzica si spanac. Fierul continut de aceste plante va scurtcircuita microcipul si veti fi liberi din nou.
[PAMFLET...sper ca nu ia cineva in serios asta...]
 
 
Ce este HIPERCAPNIA sau HIPERCARBIA?
(Va rog să citiți cu mare atenție)
Oameni buni, vi se spune că trebuie să purtati mască. Ceea ce nu vi se spune însă este ce efecte secundare are asupra organismui uman purtarea măştii pentru timp indelungat.
Unul dintre efectele secundare imediate este CREŞTEREA CANTITĂȚII DE DIOXID DE CARBON din sãnge, căci, datorită măştii pe față, nu veți mai respira un aer bogat în OXIGEN, ci un aer bogat în DIOXID DE CARBON.
Practic, sunteti obligati prin lege sa va otraviti cu DIOXID DE CARBON. Unele masti sunt mai mult sau mai puțin ermetice, deci cantitatea de dioxid de carbon respirata va fi mai mica sau mai mare. Un lucru e cert:
Efectele expunerii prelungite la dioxidul de carbon asupra creierului sunt devastatoare.
1. Distrugerea neuronilor.
2. Amețeală.
3. Stari de confuzie si incapacitatea de a gandi coerent.
4. Stari de depresie si de paranoia.
5. Atacuri de panica.
6. Aritmie cardiaca.
7. Slabirea voinței.
8. Stari de letargie severă.
9. Distrugerea centrilor memoriei din creier.
10. Afectarea capacitatii de a lua decizii rationale.
11. Tensiune intracraniana.
12. Acidificarea extrema a sangelui.
Dupa ce veti purta măşti vreo 6 luni veți fi cu totul altfel. Veti fi incomparabil mai slabi. Capacitatile voastre intelectuale si emotionale vor fi devastate. Asta inseamna ca nu veti mai.avea puterea de a rezista la PRIGOANA ce urmeaza si la DICTATURA CARE VINE, pentru ca nu veti mai fi capabili de gândire critică.
SUNTETI OBLIGATI PRIN LEGE SA VA OTRAVITI!
(Tot pamflet, dar am ras)
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca alcoolol pe care il consumai are aceleasi efecte ca masca (descrise mai sus). Forta! Asta inseamna ca nu trebuie sa o port! 

PS: Pentru cei care nu se prin, noi glumim aici. Lucrand inconjurati de tehnologie si de unde 5G suntem deja mai prajiti ca cartofii. Nu ne luati in seama. 

Link to comment
Share on other sites

Ba, voi glumiti si ne amuzam, dar tocmai mi-a povestit cineva ca l-a sunat altcineva ca sa-i spuna ce a patit la intrare in Lidl. Cica au vrut aia sa-i ia temperatura si a refuzat si a plecat acasa. Pe drum l-a sunat pe cunostinta asta a mea si i-a dat linkuri fix cu postarea pusa de alexuzu2000, partea de pana in "PAMFLET". Era cu de-alea "ba, sa nu te lasi scanat ca am citit eu ca iti baga microcip in cap sa te urmareasca...baa, si daca totusi o comiti, tre' sa te speli pe cap cu urzica si anihileaza microcipu" :|

Am zis ca e ireal, ca visez. Credeam ca prostii astia sunt doar "la ei acolo", nu ca exista in realitatea noastra. E de ras daca n-ar fi de plans.

  • Haha 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit astazi cu bunica mea si mi-a spus ca cei de la primarie au venit cu alimente la ea (fara sa solicite) si au pus-o sa semneze ceva hartii cum ca a primit alimentele si sa semneze unde i se spunea. Bunica care nu semneaza orice si-a luat ochelarii sa citeasca si a vazut ca pe hartia aia o puneau sa semneze ceva de genu' cum ca ar fi avut covid-19. Am ramas masca:)) Auzisem de povesti de genu' dar nu credeam

EDIT: Astazi a sunat la primarie unde a raspuns o doamna si a spus ca va fi sunata de nu stiu cine ca sa ofere detalii, au trecut ore bune si inca nu a sunat o nimeni

Edited by YKelyan
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, YKelyan said:

Am vorbit astazi cu bunica mea si mi-a spus ca cei de la primarie au venit cu alimente la ea (fara sa solicite) si au pus-o sa semneze ceva hartii cum ca a primit alimentele si sa semneze unde i se spunea. Bunica care nu semneaza orice si-a luat ochelarii sa citeasca si a vazut ca pe hartia aia o puneau sa semneze ceva de genu' cum ca ar fi avut covid-19. Am ramas masca:)) Auzisem de povesti de genu' dar nu credeam

 

Daca chiar e adevarat poate suna la politie si se lasa cu parnaie

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, QuoVadis said:

 

Daca chiar e adevarat poate suna la politie si se lasa cu parnaie

Nu prea cred ca are rost daca sunt oameni trimisi de la primarie:) Ce sa faca politia alora de la care i au salariul? Nici nu cred ca sta cineva sa asculte ce spune o doamna in varsta mai ales ca nu are nici o dovada. Probabil sunt multi oameni in varsta care au semnat sau altii care au fost pacaliti prin alte mijloace. E greu de dovedit asa ceva + ca sunt altii care au fost "confirmati" si nu se mai poate stii numarul adevarat

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, YKelyan said:

 

Radem noi dar ai incercat sa porti echipamentul unei asistente din spital? Eu da si dupa 15 minute zici ca eram in sauna, asta fara sa fac nimic si la temperatura normala. Dar ia in calcul temperatura ridicata din spitale, alergatura in toate partile si "adrenalina" din timpul slujbei, crede-ma ca nu e fun. Am neamuri in sistemul medical si zilnic sunt storsi fizic si psihic. Ce sa mai zici acum ca vin caldurile... nu m-as mira ca unii sa lesine pe coridoare.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wav3 said:

Ba, voi glumiti si ne amuzam, dar tocmai mi-a povestit cineva ca l-a sunat altcineva ca sa-i spuna ce a patit la intrare in Lidl. Cica au vrut aia sa-i ia temperatura si a refuzat si a plecat acasa. Pe drum l-a sunat pe cunostinta asta a mea si i-a dat linkuri fix cu postarea pusa de alexuzu2000, partea de pana in "PAMFLET". Era cu de-alea "ba, sa nu te lasi scanat ca am citit eu ca iti baga microcip in cap sa te urmareasca...baa, si daca totusi o comiti, tre' sa te speli pe cap cu urzica si anihileaza microcipu" :|

Am zis ca e ireal, ca visez. Credeam ca prostii astia sunt doar "la ei acolo", nu ca exista in realitatea noastra. E de ras daca n-ar fi de plans.

Interesant, acum cateva ore mi-a povestit cineva despre asta.

Link to comment
Share on other sites

Acele ajutoare:cateva pungi cu faina,orez,un sampon si dezinfectant sunt distribuite de primariile care au primar PNL si intr-adevar lumea semneaza fara sa stie ca vor fi numarate ca persoane cu Covid. Multe familii instarite,au primit "ajutoare"
Am vazut s-a pus si link de donare pe acest forum pt acest hoax planetar denumit Covid, sunt multi visatori care inca cred ca guvernele vor binele populatiei.
Cand toti influencerii si media repeta acelasi mesaj, e ceva necurat la mijloc, ati ajuns sa acceptati sa traiti ca sobolanii inchisi in case sau cu masti pe bot din cauza unei gripe.
Soldati cu arme automate, controlul cartelelor, a temperaturii, dictatura acceptata de iepuroi fricosi.

  • Haha 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Stefan-cel-Mare said:

Acele ajutoare:cateva pungi cu faina,orez,un sampon si dezinfectant sunt distribuite de primariile care au primar PNL si intr-adevar lumea semneaza fara sa stie ca vor fi numarate ca persoane cu Covid. Multe familii instarite,au primit "ajutoare"
Am vazut s-a pus si link de donare pe acest forum pt acest hoax planetar denumit Covid, sunt multi visatori care inca cred ca guvernele vor binele populatiei.
Cand toti influencerii si media repeta acelasi mesaj, e ceva necurat la mijloc, ati ajuns sa acceptati sa traiti ca sobolanii inchisi in case sau cu masti pe bot din cauza unei gripe.
Soldati cu arme automate, controlul cartelelor, a temperaturii, dictatura acceptata de iepuroi fricosi.

Si care e solutia ta frate?

 

Daca guvernele si tehnologia si oculta mondiala controleaza mintile tuturor fraierilor, ce sa facem maestre ca sa nu picam in capcana?

 

Zi-ne tu ce si unde sa dregem si sa facem ca sa mearga totul bine. daca ne explici noi te urmam si facem sa fie bine.

 

Cui sa dam bani? Unde sa muncim? Sa ne spalam pe maini sau nu? Pe dinti?

Daca ne imbolnavim ce facem?

 

Daca guvernele ne vor raul, guverneaza-ne tu si zii ce e corect!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

O intamplare reala, din neamul meu. Rude. Va garantez ca e adevarat.

Recent, a murit cineva, o ruda. Era mai in varsta si avea ceva probleme de sanatate dar nu avea interactiune decat ocazionala cu o singura persoana.

Dupa ce a murit, a venit cineva (nu stiu exact de unde, dar pot afla) si au oferit rudelor 500 EUR ca sa semneze ca a murit de Covid-19. Doar ca rudele nu au vrut. I-au facut analizele si dupa cum era de asteptat, testul a iesit negativ. Ideea e ca am vazut la stiri un interviu luat pe strada in care cineva mentiona ceva asemanator. Nu am crezut, dar despre aceasta intamplare stiu cu certitudine.

 

Acum, ma intreb, oare de ce? Eu cred ca exista niste fonduri pentru asa ceva si ca exista si persoane care vor sa ramana cu bani de pe urma lor. Are cineva idee care ar putea fi cauza? "Sa dea la numar" nu e un argument. Cineva trebuie sa aiba beneficii in urma unor astfel de actiuni iar intr-un final totul se traduce in bani. 

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
1 hour ago, Nytro said:

O intamplare reala, din neamul meu. Rude. Va garantez ca e adevarat.

Recent, a murit cineva, o ruda. Era mai in varsta si avea ceva probleme de sanatate dar nu avea interactiune decat ocazionala cu o singura persoana.

Dupa ce a murit, a venit cineva (nu stiu exact de unde, dar pot afla) si au oferit rudelor 500 EUR ca sa semneze ca a murit de Covid-19. Doar ca rudele nu au vrut. I-au facut analizele si dupa cum era de asteptat, testul a iesit negativ. Ideea e ca am vazut la stiri un interviu luat pe strada in care cineva mentiona ceva asemanator. Nu am crezut, dar despre aceasta intamplare stiu cu certitudine.

 

Acum, ma intreb, oare de ce? Eu cred ca exista niste fonduri pentru asa ceva si ca exista si persoane care vor sa ramana cu bani de pe urma lor. Are cineva idee care ar putea fi cauza? "Sa dea la numar" nu e un argument. Cineva trebuie sa aiba beneficii in urma unor astfel de actiuni iar intr-un final totul se traduce in bani. 

Confirm, acelasi lucru s-a intamplat si la Galati. Nu din auzite, stiu personal. Ba chiar a sunat a doua oara sa pluseze.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nytro said:

O intamplare reala, din neamul meu. Rude. Va garantez ca e adevarat.

Recent, a murit cineva, o ruda. Era mai in varsta si avea ceva probleme de sanatate dar nu avea interactiune decat ocazionala cu o singura persoana.

Dupa ce a murit, a venit cineva (nu stiu exact de unde, dar pot afla) si au oferit rudelor 500 EUR ca sa semneze ca a murit de Covid-19. Doar ca rudele nu au vrut. I-au facut analizele si dupa cum era de asteptat, testul a iesit negativ. Ideea e ca am vazut la stiri un interviu luat pe strada in care cineva mentiona ceva asemanator. Nu am crezut, dar despre aceasta intamplare stiu cu certitudine.

 

Acum, ma intreb, oare de ce? Eu cred ca exista niste fonduri pentru asa ceva si ca exista si persoane care vor sa ramana cu bani de pe urma lor. Are cineva idee care ar putea fi cauza? "Sa dea la numar" nu e un argument. Cineva trebuie sa aiba beneficii in urma unor astfel de actiuni iar intr-un final totul se traduce in bani. 

O posibilitate ar fi ca "oferta" să vină chiar de la cineva de la morgă pentru a incasa mai mulți bani de la asigurare.

 

Sincer nu știu cum stă treaba în România, dar aici anumite case de asigurări au gen un preț fix economic pentru înmormântările "standard", în schimb dacă e caz de covid mă gândesc că se schimbă treaba si costurile urcă, gen: materiale de protecție folosite, incinerare, etc..

Link to comment
Share on other sites

‘ sa dea la numar ‘ este un argument foarte bun.

motivele sunt strict dpdv material. Luam cazul unu, spitalul x trebuie sa si faca nr de pacienti pentru a ramane in zona de risc ridicat, carantinat, prin urmare personalul beneficiaza de sporurile de cateva sute de euro. 

Cazul doi, fonduri alocate la nivel european care la randul lor sunt alocate la nivel national pe spitale in functie de necesitati. 

Va mai amintiti hoaxu cu casele de marcat? Cine a bagat legea? Cine le a vandut? Cu fondurile, donatiile, materialele sanitare, se intampla la fel in spitale. 

Ca sa fie treaba buna, au bagat obligativitatea achizitionarii termometrelor ir, pe langa faptul ca marja de profit minima din de am vazut la primele cautari e undeva 5x, cine credeti ca sunt importatorii principali? Ca vin eu sau altu si facem o mica bisnita, apa de ploaie. Achizitiile directe de catre institutii sunt miez. 

 

Un mic edit: cacaturile astea sunt cunoscute intre ei. Ieri daca nu ma insel citeam un articol unde se acuzau 2 prosti de magarii facute pe banii din sanatate. La cel mai mic conflict, la cat de prosti sunt, se dau intre ei, ba mai grav, se toarna singuri..

Edited by archerise
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nytro said:

O intamplare reala, din neamul meu. Rude. Va garantez ca e adevarat.

Recent, a murit cineva, o ruda. Era mai in varsta si avea ceva probleme de sanatate dar nu avea interactiune decat ocazionala cu o singura persoana.

Dupa ce a murit, a venit cineva (nu stiu exact de unde, dar pot afla) si au oferit rudelor 500 EUR ca sa semneze ca a murit de Covid-19. Doar ca rudele nu au vrut. I-au facut analizele si dupa cum era de asteptat, testul a iesit negativ. Ideea e ca am vazut la stiri un interviu luat pe strada in care cineva mentiona ceva asemanator. Nu am crezut, dar despre aceasta intamplare stiu cu certitudine.

 

Acum, ma intreb, oare de ce? Eu cred ca exista niste fonduri pentru asa ceva si ca exista si persoane care vor sa ramana cu bani de pe urma lor. Are cineva idee care ar putea fi cauza? "Sa dea la numar" nu e un argument. Cineva trebuie sa aiba beneficii in urma unor astfel de actiuni iar intr-un final totul se traduce in bani. 

Îți pot confirma partea cu fondurile. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...