Jump to content
N-W-A

wtf?!?!?

Recommended Posts

1) Ce ati vazut voi e ori ceva fulger ratacit ori ploaie de meteoriti.

2) Daca s-ar vedea aici aurora boreala atunci tarile din nord nu mai aveau demult aparate electrice.

Ploile de meteoriti dureaza 5-6 ore si se manifesta prin descarcari electrice?

Link to comment
Share on other sites

Exista vre-o regula care spune ca daca fulgere trebuie sa si tune?

lol,da. wtf?!? fulgerele normale au loc prin ciocnirea a 2 mase cu energii opuse, si la contact mai intai se formeaza descarcarea electrica urmata de zgomot. Asta e regula la furtuni. Fulgerele se pot vedea si fara tunete, dar la furtunile de la distanta, nu atunci cand au loc deasupra, fara ploaie, fara furtuna.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators
La asta ma refeream:|

"Explicatia am primit-o pe site-ul ANM: aseara, la ora respectiva, norii se aflau la o distanta mare, de aproximativ 40 km de Gherla, undeva in sudul judetului Bistrita-Nasaud (vezi harta radar, portiunea rosu-portocalie). A fost vorba cel mai probabil de nori strato cumulus, aflati la o altitudine de peste 2000 m."

Link to comment
Share on other sites

ai de capu meu atatea posturi pt nimic asear am stat afar de la 10 pana la 2 noaptea si erau fulgere la mare distanta nimic ciudat.pur si simplu doar ca ziua nu se vad din cauza soarelui ...

la inceput au fost cateva lumini mai puternice dupa aceea s a pus pe o furtuna zdravana de a luat curentul 16 ore[2 am 6 pm ] +cablu + net sunt undeva la perfieria orasului.

luminile astea le am observat nu de acum ci de cand eram mic.mai iesiti si voi pe afar:)

Link to comment
Share on other sites

ai de capu meu atatea posturi pt nimic asear am stat afar de la 10 pana la 2 noaptea si erau fulgere la mare distanta nimic ciudat.pur si simplu doar ca ziua nu se vad din cauza soarelui ...

la inceput au fost cateva lumini mai puternice dupa aceea s a pus pe o furtuna zdravana de a luat curentul 16 ore[2 am 6 pm ] +cablu + net sunt undeva la perfieria orasului.

luminile astea le am observat nu de acum ci de cand eram mic.mai iesiti si voi pe afar:)

prietene, una e sa fie fulgere de la distanta, evidente, alta e ca in jurul localitatii tale sa nu ploua si sa fie descarcari electrice din 2 in 2 secunde 5 ore la rand deasupra localitatii tale.

Link to comment
Share on other sites

Lightning - Wikipedia, the free encyclopedia

"These are most common between the upper anvil portion and lower reaches of a given thunderstorm. This lightning can sometimes be observed at great distances at night as so-called "heat lightning". In such instances, the observer may see only a flash of light WITHOUT HEARING ANY thunder."

Cred ca v-ati lamurit.

Cat despre 2012, fenomenele astea din natura sunt ciclice nu mai fiti asa paranoici si s-au mai intamplat si in secolele trecute. 2012 se vinde bine fiindca toata lumea isi face griji si cand aude de asa ceva la TV pac! audienta mare. Deci, de ce nu s-ar continua cu 2012? Nu se crede ca a mai fost vreun precedent, sau asa se comunica de catre cei avizi de audienta, fiindca in anii 1500, 1600 nu cred ca exista media ca sa terorizeze populatia.

Daca chiar se intampla ceva lasati-i pe NASA sa se ocupe, voi si asa nu cred ca aveti vreo putere in sensul asta.

In concluzie, mai bine sa va calmati decat sa va ganditi la drobul de sare.

Link to comment
Share on other sites

azi nu fulgera nimic in moldova :( chiar m-ati facut curios. Toti prietenii au vazut fulgere dar au insistat ca a si picurat. Iar cu caderea curentului am inteles ca "se lucreaza".

chiar in cat timp trece furtuna solara de care precizam ca a fost miercuri (cel putin pe antena3)?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...