Jump to content
PingLord

Facebook ar putea disparea pe 5 noiembrie

Recommended Posts

Facebook, cea mai mare re?ea social? din lume, este cea mai nou? ?int? a hackerilor de la Anonymous, care au declarat c? vor da jos site-ul pe 5 noiembrie.

Grupul de hackeri Anonymous, care a a devenit cunoscut dup? atacurile informatice asupra site-urilor de pl??i online Visa ?i PayPal, ca r?spuns la decizia acestora de a bloca transferurile de bani c?tre site-ul WikiLeaks, inten?ioneaz? s? atace ?i s? dezactiveze re?eaua Facebook la sfâr?itul acestui an. Motivul invocat de ace?tia este acela c? Facebook vinde informa?ii agen?iilor guvernamentale ?i ofer? acces la re?ea pentru ca acestea s? poat? spiona oameni din toat? lumea.

Hackerii de la Anonymous ?i LulzSec au promis la 23 iulie, dup? arest?rile efectuate în SUA ?i Europa, c? î?i vor continua lupta împotriva companiilor ?i guvernelor. Printre ?intele precedente ale grupului de hackeri se afl? fostul Guvern egiptean, Guvernul italian, Iranul ?i societ??i care au exclus site-ul WikiLeaks din serviciile lor.

Hackerii îi îndeamn? pe oameni s? se al?ture cauzei lor ?i s? distrug? Facebook pentru a-?i ap?ra intimitatea. Anun?ul Anymous vine sub forma unui clip video postat pe YouTube.

Facebook a anun?at la începutul acestei luni c? va oferi 500 de dolari utilizatorilor care descoper? erori sau înc?lc?ri ale protocoalelor de securitate.

De asemenea, Facebook l-a angajat luna trecut? pe cel mai celebru hacker din lume, George Hotz (GeoHot), cel care a deblocat iPhone ?i consola PlayStation3.

sursa : Facebook va disp

Link to comment
Share on other sites

Hmm :-? interesant. Imi place data: 5 noiembrie, exact ca in film :)). Oricum, care ar fi posibilitatile ca un site ca Welcome to Facebook - Log In, Sign Up or Learn More sa dispara? Mai ales daca, dupa cum spun ei, ofera ajutor agentiilor guvernamentale, cred ca va fi normal sa fie aparat 100% + ca au peste 100 de posibilati de backup cred... Oricum ar fi o chestie super tare sa dispara facebookul. Asta ar insemna o cale deschisa spre popularitate pentru Google+.

P.S:

Employment by Facebook

On June 27, 2011, it was reported[35] that Hotz had been hired by Facebook. However, according to a CNet[36] article, he had actually been employed since May, which was confirmed by Facebook. It is unknown what his role at the company is.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mosad

Daca ar fi adevarat eu zic ca cei de la Facebook ar fi mobilizat niste echipe sa caute bugurile existente ca sa le raporteze si sa le dea la giugiuc celor de la anon si lulz.

Link to comment
Share on other sites

Eu personal zic ca cei de la Anonymous vor fi ajutati un pic de cei de la Google astfel incat Google sa poata castiga utilizatori pentru Google Plus si cei de la Anonymous sa castige un vagon de bani. Oricum dabia astept, mi-ar placea sa cada Facebook daca e adevarata ideea ca trimit informatii catre servicile guvernamentale, dar mi-ar parea rau pentru Mark Zuckerber.

Link to comment
Share on other sites

Cu mesajul asta, au intrat la treaba si baietii lui Zuckerber sa descopere bugurile, ca si asa stateau prea mult degeaba:)).

de asta ofera recompense, adica zic ca ofera... :)) le dai bugu si apoi aaa ala nu e bug, dupa ce l-au rezolvat ;)

credeam ca doar romania e hoatza... dar m0am inselat

Link to comment
Share on other sites

@robertutzu vezi sa faci si filmulet ;D

foarte posibil sa faca ei ceva :) nu este facebook facut de Dumnezeu ca sa fie perfect, chiar si eu am gasit o vulnerabilitate in facebook din greseala cand cautam ceva, asa ca nu fiti asa siguri ca ce spun ei sunt vorbe goale

P.S.: si foarte adevarata partea aia cum ca nu poti sterge contul, oare de ce?

Link to comment
Share on other sites

hmm, nu stiu ce sa zic de chestia cu contul.un coleg de facultate l-a inchis si dupa 2 saptamani cand a intrat cu acelasi user si parola a zis ca a fost sters.a trebuit sa-si faca un cont nou.probabil au pastrat aia o copie pe undeva, dar la ce le mai folosesc datele neupdatate?de atata vreme iti poti schimba si religia si pocaitii si aia lu iehova nu mai apuca sa vina sa ti-o vanda pe a lor.cea mai buna razbunare pt facebook as zice ca e sa iti faci profil si sa-l lasi sa existe acolo.trebuie sa-i roada :))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...