Jump to content
Paul4games

Pot fi obligat?

Recommended Posts

frate fara mandat nu iti vine nimeni la usa stai linistit

Au mai aratat la stiri cazuri in care mascatii au gresit adresa. Ideea e ca iti vor plati despagubiri pentru usa sparta si restul pagubelor, dar daca le faci ceva, atunci te baga la ultraj.

Asta se intampla probabil din cauza ca majoritatea oamenilor considera politia ca fiind ceva mai mult decat o institutie care in schimbul banilor le ofera protectie si, astfel, politistii au mai multe drepturi decat restul persoanelor. ;)

Link to comment
Share on other sites

Haideti sa va spun eu cum este in Germania. Vin acasa cu mandat de confiscare a "sculelor". In ciuda faptului ca au mandat si le pot confisca pentru investigatie (fara intrebari), isi cer scuze pentru deranj, intreaba daca esti de acord sa le ia si daca folosesti tehnologii pentru criptografie. Daca spui ca folosesti, intreaba daca vrei sa le dai parolele pentru access. Toate astea ei le noteaza si tin cont de faptul daca ai cooperat sau nu. De exemplu, daca ei cauta ceva pentru o frauda informatica, si nu vor gasi nimic, daca cooperezi, nu o sa se lege de tine pentru altceva. (aplicatii diverse, filme, muzica, etc). Daca nu cooperezi, sunt toate sansele sa se lege si de alea.

Cu tehnologia e mai greu, ma gandesc ca daca nu au astia in Germania, aia din Romania s-ar uita la un scsi ca proasta la p**a. Pentru criptografie au tool-uri profesionale, asta garantat.

Gandindu-ma la ce dezvoltata este Romania (lol ma), si cum functioneaza acolo protectia sociala si drepturile persoanelor private, ei pot face si altceva: Te ia, iti da 400 de pulane, ia un boschetar, il platesc pe ala, il pun de martor ca a asistat la mai stiu eu ce "cyber furtisag" si aia e tot.

Daca aveti ceva documente de tinut, le puteti tine in flash-ul de la imprimanta sau in mp3.

// offtopic

@Paul4games: In Romania nu-i zice "Politie". Poate pulitie sau militie, iar la militieni le zice militisti =)

Stiti unitatea de masura a prostiei ? E, unitatea de masura a prostiei este tianul si are ca multiplii: decitianul, centitianul si militianul.

Edited by aelius
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pentru hit'n'run: livecd BT ( se pot recupera datele stocate in RAM; dupa toata operatiunea umpeti-va RAM-ul si goliti-l ) + wep sau wifi neparolat ( neaparat MAC spoofat ).

Pentru stocare date: stick + truecrypt + pgp.

Sunteti comozi ? Faceti-va probleme atunci.

Nu cred ca mai aveti nimic de adaugat.

@tex : mandatul de confiscare e strict ori le da organelor libertate sa ridice ce li se pare interesant ?

Edited by Pugna
Link to comment
Share on other sites

@tex : mandatul de confiscare e strict ori le da organelor libertate sa ridice ce li se pare interesant ?

Orice sistem informatic ce poate fi folosit la procesat sau stocat date.

Chestia e ca aici au bun simt si astea ... nu se lasa cu spart de usi sau mai stiu eu ce. Au ei metodele lor. Uite, caz personal, am avut pe 4 servere aproape 300 gb de exploits, coduri sursa de wormi (private), tool-uri de hacking, scam-uri si nebunii gasite pe servere sparte pe la clienti. Le-au vazut si au spus simplu: Stim ca te ocupi cu solutii de securitate IT, asa ca detinerea acestor materiale este legala. Desigur, le-am dat parole de acces, un server sa poata verifica discurile scsi ... In trei zile au venit si mi-au adus jucariile acasa. Si-au cerut oamenii scuze pentru deranj si au spus ca ei isi fac meseria.

In Romania daca iti gaseau jucariile alea .... nici nu ma gandesc ce putea sa iese.

// aveau ceva plangeri, nu se stie de unde, precum ca am legatura cu un site foarte mare de filme piratate (asta a fost motivul defapt). In afara de tool-urile ce le aveam pe servere, pe pc-ul meu erau gb intregi de muzica, filme, etc .... ca tot omul.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Nu am citit ce au scris ceilalti in comentarii, incerc sa raspund direct cu parerea proprie.

Daca exista legi?

Da... Indirect.

Exista legi care te condamna pentru ca impiedici desfasurarea anchetelor. Iar faptul ca nu spui parola intra aici.

Daca spui ca nu stii parola, ei trebuie sa demonstreze ca minti. O pot face destul de usor.

Dar .. totusi... suntem in Romania. Stiu cazuri in care oamenii au fost batuti de politisti pentru informatii deci nu e exclus.

Daca vrei cu adevarat sa nu se afle ceva e mai bine sa distrugi datele decat sa le criptezi. Atunci nu au pentru ce sa te mai futa la icre si oricat de importante ar fi datele, e mai bine decat sa fii ani de zile cu ochii in patru cand scapi sapunu'

Link to comment
Share on other sites

@tex: De unde fac si eu rost de 500 g de termit? si nichelina? :)))

=))

nichelina este "sarma" aia folosita la rezistente de resouri/aeroterme, etc. O bucata de 2 cm ajunge la incandescenta si cu doi acumulatori R3 (1,2 v / 500 mAh)

Termit => Thermite - Wikipedia, the free encyclopedia ; iti poti prepara singur, gasesti ce-ti trebuie (sau alt "material" ce arde instant degajand temperatura mare)

500g vrei ? Pai vrei sa-ti arunci Soacra de 147 de kile in aer, sau doar un hdd ?! :))))

Link to comment
Share on other sites

Eu asi spune sa iti uploadezi fisierele criptate pe un host extern de preferabil o tara care practica extradarea spre exemplu Mother Russia(avand in vedere ca esti si rus) :)) acuma cu TrueCrypt si scamatorii dinastea magice eu nu le am spun si eu ce am citit pe internet. Iar faza cu gaborii ca tio da in bot de te saturi este pe cat se poate de adevarata. Tata a fost politist si imi amintesc ca de craciun ma ducea la el la serviciu iar seful sectiei sa costuma in mos si dadea bomboane,ciocolata etc. Si imi aduc amintesc cum au adus un baiat nu cred ca avea mai mult de 20 de ani si l-au batut pana a cazut jos depe scaun. Pararea mea este ca dupa ce iti ei odata o bateie de genu asta iti trebuie "coaie" ca sa continui sa spui ca nu stiu parola sau am uitato.

Edited by raynor009
Link to comment
Share on other sites

Truecrypt nu are backdoor in el, au cercetat mai multi codul sursa si nu au gazsit nimic+poti sa il cercetezi tu insuti ca e open-source.Ca iti dau gabori bataie e adevarat dar tu prost sa fii sa le dai parola la niste date care te incrimineaza si daca esti baiat destept dupa ce te bate de te rupe iti scoti certificat medico-legal si ii mai futi si ii arzi si tu pe fraieri de gabori.

Link to comment
Share on other sites

nu te mai complica cu truecrypt sau alte parole...pune pe pc un card reader,ia un card de telefon d`ala ultra subtire de 4-8 gb,de 4 am avut eu,instaleaza pe card xp/linux live ,faci treaba de acolo daca ai probleme scoti cardul din reader si il mesteci frumos si e case close :)

Stiu ce zici si deja am card reader pe pc si de aceea am si zis intr-un post ca oricum datele importante se tin pe un stick/ceva care poate fi ascuns usor dar in caz ca vor aia si parola d ela hdd unde nu se vor afla multe lucruri dar este totusi cryptat si daca te fut aia la cap sa le dai aprola tu nu le-o dai si gata....despre asta era vorba...

Link to comment
Share on other sites

Si imi aduc amintesc cum au adus un baiat nu cred ca avea mai mult de 20 de ani si l-au batut pana a cazut jos depe scaun.

Nu isi permit sa bata pe oricine, iar daca o fac, e mai greu sa ii explice avocatului ca ai cazut pe scarile din sectie.

Langa scumpul tau avocat dai o declaratie in care mentionezi ca nu esti de acord cu preluarea datelor de pe hard pentru ca nu este al tau si din aceasta cauza nu stii parola (daca nu a fost cumparat pe numele tau).

Edited by Dimmi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu isi permit sa bata pe oricine, iar daca o fac, e mai greu sa ii explice avocatului ca ai cazut pe scarile din sectie.

Langa scumpul tau avocat dai o declaratie in care mentionezi ca nu esti de acord cu preluarea datelor de pe hard pentru ca nu este al tau si din aceasta cauza nu stii parola (daca nu a fost cumparat pe numele tau).

Si a cui spui ca e hdd-ul, a lu bunicata ?

Trezeste-te!

Link to comment
Share on other sites

Nu isi permit sa bata pe oricine, iar daca o fac, e mai greu sa ii explice avocatului ca ai cazut pe scarile din sectie.

Langa scumpul tau avocat dai o declaratie in care mentionezi ca nu esti de acord cu preluarea datelor de pe hard pentru ca nu este al tau si din aceasta cauza nu stii parola (daca nu a fost cumparat pe numele tau).

Vorbesti din filme .In Romania cand esti retinut daca ceri avocat se pisa pe cererea ta , te bat de sari pe pereti ,se schimba batausii ca obosesc , seful lor vine si intreaba din cand in cand daca au noutati si ii indeamna sa te bata mai bine si o sa ai parte de avocat dupa 24 ore cand expira mandatul de retinere si sunt nevoiti sa faca ceva cu tine (ori sa te prezinte parchetului cu propunere de arestare ori sa iti dea drumu ) . Cand o sa spui ca ai cerut avocat vor spune ca NU AI CERUT sau chiar ca ei ti-au propus dar tu ai REFUZAT .Cand o sa spui ca te-au batut vor spune ca ASA AI AJUNS LA POLITIE si ca ei HABAR NU AU DE UNDE AI SEMNELE .

O sectie intreaga de organe sunt gata sa jure cu mana pe Biblie ca asa e , inclusiv seful lor .

Cand spui "Nu isi permit sa bata pe oricine" probabil te referi la copiii celor bogati care in momentul retinerii cheama televiziunea si la cei care sunt arestati acasa si parintii trimit in secunda 2 un avocat la sectia de politie .

Daca esti retinut pe strada si nu stie nimeni de tine ,nu iti vor da voie sa iei legatura cu exteriorul decat dupa ce termina de batut la tine .

Daca nu faci parte din aceasta categorie vei lua bataie CA MAGARU IN PANTA .

Link to comment
Share on other sites

Nu mai povestiti. Ca sa poate aresta pe cineva trebuie un lucru care sa te incrimineze. Daca ei au ipul tau de cine stie unde, ca ai fi facut ceva,prima oara iti ia declaratie, apoi vin baietii cu mandat iti ia (toate obiectele care pot stoca date (hard,telefon,mp3,card,laptop,cduri,dvduri). Daca tu ai hardu cryptat, nu esti obligat sa le spui parola si ei nu ai voie sa te retina, repet NU AU VOIE. Ca te retineau de cand au venit cu mandatul da acum cauta dovezi sa te bage in tribunal si etc. O sa-l duca ei la centre de examinare...etc etc. Ala oricum nu-l mai vezi inapoi nici macar dupa ce se termina procesu.

(Ce am spus mai sus stiu sigur de la avocat si sa presupunem ca "un cunoscut a trecut prin asta")

Link to comment
Share on other sites

Vorbesti din filme .In Romania cand esti retinut daca ceri avocat se pisa pe cererea ta , te bat de sari pe pereti ,se schimba batausii ca obosesc , seful lor vine si intreaba din cand in cand daca au noutati si ii indeamna sa te bata mai bine si o sa ai parte de avocat dupa 24 ore cand expira mandatul de retinere si sunt nevoiti sa faca ceva cu tine (ori sa te prezinte parchetului cu propunere de arestare ori sa iti dea drumu ) . Cand o sa spui ca ai cerut avocat vor spune ca NU AI CERUT sau chiar ca ei ti-au propus dar tu ai REFUZAT .Cand o sa spui ca te-au batut vor spune ca ASA AI AJUNS LA POLITIE si ca ei HABAR NU AU DE UNDE AI SEMNELE .

O sectie intreaga de organe sunt gata sa jure cu mana pe Biblie ca asa e , inclusiv seful lor .

Cand spui "Nu isi permit sa bata pe oricine" probabil te referi la copiii celor bogati care in momentul retinerii cheama televiziunea si la cei care sunt arestati acasa si parintii trimit in secunda 2 un avocat la sectia de politie .

Daca esti retinut pe strada si nu stie nimeni de tine ,nu iti vor da voie sa iei legatura cu exteriorul decat dupa ce termina de batut la tine .

Daca nu faci parte din aceasta categorie vei lua bataie CA MAGARU IN PANTA .

Da, din Batman.

Cand te ridica de pe strada, din local, apartament filajul este filmat pana la sectie iar daca aplica lovituri peste servieta / mapa din piele fie ca ajungi la spital sau nu, tot nu le pot justifica chiar daca intreaga sectie "jura" ca nici nu a pus mana pe tine, plus ca daca depui plangere impotriva lui se deschide ancheta si este suspendat.

In momentul retinerii ti se ia telefonu' cum poti cheama televiziunea ?!

Si da, poti demonstra cum calculatorul cu hardul nu iti apartin si nu l-ai folosit.

Edited by Dimmi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...