Jump to content
Stfean_Iordache

1gb/s diginet

Recommended Posts

Buna seara . Ce parere aveti de noul net de la digi de 1gb/s ? Ma gandeam sa imi iau si eu , dar apoi mi-am amintit de google fiber care e tot de 1000mb/s si de cat de exclusivist este si ma intreb cum au ajuns astia de la rcs rds sa aiba net de nivel google .

Ai SSD/HDD-uri in RAID?

Link to comment
Share on other sites

1 1GB nu exista daca tu ai placa pe 100 MB

2 Trebuie luata in considerare felul in care faci patchurile intre pc si switch respectiv media convertor

3 Nu cred ca garanteaza aceeasi viteza cu peeruri externe ( brazilia,china,...etc) -> [nu e de 1GB]

4 Nu uita de viteza cu care se scrie pe disc

5 Este doar marketin pentru userul low end ...care habar nu are cum functioneaza o retea ...

Link to comment
Share on other sites

Pai hai ca-ti explic eu.

1. Latimea de banda nu este garantata.

2. Latimea de banda oferita este peering based. Se bazeaza pe faptul ca 80-90% din banda utilizata este catre hosturi cu care au peering. Daca le tragi tu cu 200mbps din SUA sau o sursa/destinatie fara peering, nu le convine pentru ca sunt costuri MARI.

1Gbps garantat costa in jur de 600-700 euro lunar (asta pret de ISP), la end-user ajunge mult mai mult.

Majoritatea celor care vor banda de genul, sunt cei care ia de pe torente ... si alea locale. Deci costuri aproape de 0. Practic nu ai acolo decat un LAN/MAN si ceva extern ...

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Tex sa presupunem urmatorul scenariu. Eu momentan am 100 Mb, vine un tip gen askwrite si da in mine cu 12.6 MB/s => deci mie mi-a omorat netul deoarece eu am 100/8 = 12.5 MB deci is pa. Deocamdata cam asta este singurul avantaj al benzii de 1 Gb :), asta bineinteles in cazul in care ai CPU + SSD + placa de 1 Gb.

Link to comment
Share on other sites

Tex sa presupunem urmatorul scenariu. Eu momentan am 100 Mb, vine un tip gen askwrite si da in mine cu 12.6 MB/s => deci mie mi-a omorat netul deoarece eu am 100/8 = 12.5 MB deci is pa. Deocamdata cam asta este singurul avantaj al benzii de 1 Gb :), asta bineinteles in cazul in care ai CPU + SSD + placa de 1 Gb.

Sa nu luam exemplul asta, astia gen askwrite nu sunt in stare.

Link to comment
Share on other sites

Tex sa presupunem urmatorul scenariu. Eu momentan am 100 Mb, vine un tip gen askwrite si da in mine cu 12.6 MB/s => deci mie mi-a omorat netul deoarece eu am 100/8 = 12.5 MB deci is pa. Deocamdata cam asta este singurul avantaj al benzii de 1 Gb :), asta bineinteles in cazul in care ai CPU + SSD + placa de 1 Gb.

Nu. In toate routerele de la RDS sunt configurate triggere. In momentul in care ti-ai luat dos/ddos peste flajneta, se anunta adresa_ip/32 in comunitatile BGP de pe extern ca blackhole. (asta se intampla in cateva secunde doar) Daca atacul inceteaza imediat, filtrul este scos in aproximativ 10-15 minute. Daca atacul persista mai mult de 30 de minute, filtrul se scoate doar manual de catre inginerii de la NOC

100 mbps == 12.5 MB/s la download este teoretic. Sa atingi 12 - 12.5 iti trebuie prioridizare pe pachetele ce nu contin payload. Din experienta, 11.4 MB/s este cam maximum ce se poate obtine per flow

Ceva referinte:

- http://www.benzedrine.cx/ackpri.html

- http://phix.me/dm/

- http://lartc.org/howto/lartc.cookbook.fullnat.intro.html

// ... se mai pot cauta

// sidenote: Stfean_Iordache: Este best-effort. Ala e cel mai scurt raspuns

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Buna seara . Ce parere aveti de noul net de la digi de 1gb/s ? Ma gandeam sa imi iau si eu , dar apoi mi-am amintit de google fiber care e tot de 1000mb/s si de cat de exclusivist este si ma intreb cum au ajuns astia de la rcs rds sa aiba net de nivel google .

Nu au. Am comandat FiberLink 1000 mb/s acum 2 luni si inca nu il am. Probabil peste 2-3 ani cand se vor hotara domnii de la rcs-rds sa ofere astfel de servicii ....

Edit: Am fiberlink 100.

Edited by united7170
Link to comment
Share on other sites

@united7170

1 daca stai intr-0 zona in care nu ajunge fiber logic ca nu o sa iti vina sa iti instaleze chestia aceasta

2 mai tine si de retelistica .... daca nu exista fibra in zona ta ...degeaba

3 totusi eu din ce stiu un media convertor este destul de scump ... si la cum e cu rds-ul si echipamenteel noi ...

4 totusi de ce ai avea nevoie de 1GB ? ai ceva server in ro

Link to comment
Share on other sites

Eu nici nu ii vad rostul pentru un pc de acasa , persoana normala .Cu ce te ajuta ca descarci o melodie in 12 sutimi de secunda in loc de 2 secunde ? Sau cine ofera viteze de descarcare de 180 Mega/secunda ca sa poti sa te folosesti de banda ? Sau iei pentru ca din cauza la torrente si pentru ca filme .

Edited by bodostyle
Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai ce imi iau un calculator nou . i5/8gbram/placa de 1gb/radeon 1gb ddr5 258 biti/hdd 1tb ....eu zic ca va face diferenta , chiar daca nu cea la care te-ai astepta (125 mb/s) , dar totusi sunt convins ca voi trage mai mult decat deja iau + ca pentru inca 5 lei/luna primesti si router dual hotspot ce permite viteze de pana la 1gb...

Link to comment
Share on other sites

Am eu de 1 Gbps.

Platesc cu 20 de lei mai mult fata de cel de 100 Mbps.

L-am luat pentru ca am in casa mai multe computere + wifi in casa si wifi pentru vecini si alte balarii.

Pe langa investitia de 20 de lei lunara mai trebuie sa-ti iei si un router care sa suporte asa ceva, eu am inchiriat de la ei unul cu 5 lei/luna si am avut norocul sa primesc un TP-Link tl-wdr3600 si nu un cacat de ZTE cu firmware canceros modificat de Digi.

Ultima data cand am descarcat ceva de pe filelist am prins 30 MBps.

Testul din semnatura este facut recent cu un server de la adnet sau nextgen.

Link to comment
Share on other sites

Am eu de 1 Gbps.

Platesc cu 20 de lei mai mult fata de cel de 100 Mbps.

L-am luat pentru ca am in casa mai multe computere + wifi in casa si wifi pentru vecini si alte balarii.

Pe langa investitia de 20 de lei lunara mai trebuie sa-ti iei si un router care sa suporte asa ceva, eu am inchiriat de la ei unul cu 5 lei/luna si am avut norocul sa primesc un TP-Link tl-wdr3600 si nu un cacat de ZTE cu firmware canceros modificat de Digi.

Ultima data cand am descarcat ceva de pe filelist am prins 30 MBps.

Testul din semnatura este facut recent cu un server de la adnet sau nextgen.

in concluzie merita

Link to comment
Share on other sites

1 1GB nu exista daca tu ai placa pe 100 MB

2 Trebuie luata in considerare felul in care faci patchurile intre pc si switch respectiv media convertor

3 Nu cred ca garanteaza aceeasi viteza cu peeruri externe ( brazilia,china,...etc) -> [nu e de 1GB]

4 Nu uita de viteza cu care se scrie pe disc

5 Este doar marketin pentru userul low end ...care habar nu are cum functioneaza o retea ...

Nici nu garanteaza vre-odata 1 Gbps undeva... Este best effort (aka "pana la").

Pai hai ca-ti explic eu.

1. Latimea de banda nu este garantata.

2. Latimea de banda oferita este peering based. Se bazeaza pe faptul ca 80-90% din banda utilizata este catre hosturi cu care au peering. Daca le tragi tu cu 200mbps din SUA sau o sursa/destinatie fara peering, nu le convine pentru ca sunt costuri MARI.

1Gbps garantat costa in jur de 600-700 euro lunar (asta pret de ISP), la end-user ajunge mult mai mult.

Majoritatea celor care vor banda de genul, sunt cei care ia de pe torente ... si alea locale. Deci costuri aproape de 0. Practic nu ai acolo decat un LAN/MAN si ceva extern ...

Cred ca te mai ajuta putin putin cand faci trafic de pe serverele de caching (ex: akamai).

Sau ei au propriile lor servere de caching la nivel destul de apropiat (am auzit mai de mult - cam prin 2006 - ca retelele RDS sunt stelare asa ca undeva in centru poate?).

Oricum este o parere formata in urma u masuratori "ochiometrice".

Off-topic: a reusit cineva sa obtina viteza de 1Gbps (sau ceva apropiat) folosind placa de retea on-board folosind iperf? Eu nu am reusit sa trec de 550Mbps. (setup: pc <-> switch [dgs-1005d] <-> pc)

Link to comment
Share on other sites

Eu am 1gbps de la digi.. pentru mine o fost un upgrade de-a pula :)) sincer inainte aveam 100mbps si scoteam cu 19mb/s acuma nu am stat sa vad cat prind cu asta nou da am scos un joc si nu mio trecut de 16mb/s .. iar la speed test sare la 400mbps si scade dupaia viteza.. oricum nu am ssd deaia nu prind asa mult,si nici ca nu stau in oras.

Dupa ce am trimis cererea de pe site a 3 zi au venit si mi-au activat 1gbps.

Oricum eu zic ca merica daca ai PC pe masura iar daca nu bani aruncati aiurea.

*Editeaza titlul e 1gbps nu 1gb/s*

Link to comment
Share on other sites

Tehnicile astea de marketing in care se sufla in trambita cu 1000mbps sunt de mare porc, pentru ca ei stiu ca nu vor putea in viata lor sa ofere in banii aia 1gbps. Pur si simplu nu iti mai limiteaza conexiunea pe un interval, asa cum fac cu abonamentele de 50mbps si 100mbps, adica lasa sa mearga atat cat duce fibra la fiecare. Vreau sa vad si eu pe cineva ce a dus 1gbps..si asta nu constant, o data intr-un exces de best effort.

La mine momentan ofera doar pachetul de 25mbps la pret de fiberlink 50, pentru ca sunt jegosi. Au ei o mentalitate bolnava ca trebuie sa treaca tot ruralul prin EOC-uri, asta dupa ce infrastructura era pusa pe direct pana de curand. Cand eram la direct era fiberlink 100, viteza constanta si ping bun. In EOC plec cu ping minim 50 in orice server si viteza de maximum 20-22 mbps, adica un maxim 3mb/s in downloaduri. Jeguri!

Link to comment
Share on other sites

Off-topic: a reusit cineva sa obtina viteza de 1Gbps (sau ceva apropiat) folosind placa de retea on-board folosind iperf? Eu nu am reusit sa trec de 550Mbps. (setup: pc <-> switch [dgs-1005d] <-> pc)

Da. Trebuie sa maresti tcp window si memoria alocata (tcp tuning). Depinde in mod proportional de RTT.

Referinte:

- TCP Tune

- TCP tuning - Wikipedia, the free encyclopedia

In cazul tau, switch-ul dgs-1005d este destinat 'home use' iar tcp windows este undeva la 16k. Am facut multe teste (benchmarks) insa switch-urile erau de la force 10.

Apropo, ai folosit jumbo frame ? (mtu 9000) Pentru optimizari legate de tcp, cred ca ar fi bun un thread nou, daca va intereseaza o discutie pe tema asta.

Daca nu ma insel exista si abonamenrul de 3000 mbps de la romtelecom ca am vazut o reclama la tv cu asa ceva si imi era greu de crezut...

Hahaha, sa nu spui ca iti da LACP si iti vine pe 3 porturi gigabit. Sau poate iti cumperi device de 10Gbps ? Hai bre, sa fim seriosi.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...